Personel Taşıma Servisi İçin Rota Planlama ve Rota Optimizasyonu

Şubat 25, 2022 , 8 dakika okuma süresi

Yeni Nesil Rota Optimizasyonu
Yeni Nesil Rota Optimizasyonu

Personel Taşıma Servisi İçin Rota Planlama ve Rota Optimizasyonu

 

Personel taşımacılığı hizmetlerinde sürücülerin ziyaret etmesi gereken birçok varış noktası olduğundan, rotaları manuel olarak planlamak zaman alan ve verimsiz bir yöntemdir. Aynı zamanda servis güzergahı üzerinde oluşacak ve süreci etkileyebilecek birçok son dakika değişikliği, işlerin ciddi anlamda aksamasına ve hem konforun hem de personel memnuniyeti oranlarının gözle görülür şekilde düşmesine neden olabilir.

 

Birçok endüstride, yalnızca taşımacılık hizmetleri ücretleri ve yakıt maliyetleri kilometre başına toplam işletme maliyetinin %59,8'ini oluşturur. Bu nedenle, servis güzergahı oluşturma konusunda ya da rota planlama sürecinde güzergah yönetim sistemi üzerinde olumlu yönde etkisi olabilecek küçük iyileştirmeler bile kârlılık konusunda son derece büyük faydalar sağlayabilir.

 

Yeni nesil rota planlama programı kullanmak ve rota optimizasyonu sağlamak bu noktada birçok şirket için servis hizmeti iyileştirme konusunda yatırım geri dönüş oranı en yüksek çözümlerin başında gelir. 

 

Şimdi gelin, Yolport Pass’in sunduğu yeni nesil rota planlama programı ile şirketlerin personel taşımacılığı maliyetlerini azaltırken sağladığı birçok ek faydaya değinmeden önce, biraz rota optimizasyonu konusu üzerinde duralım.

Rota Optimizasyonu Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Rota optimizasyonu basitçe, daha verimli, daha konforlu ve maliyet açısından daha uygun olmak üzere, oluşturulacak olan rotaları iyileştirme sürecidir. Etkili bir güzergah optimizasyonu için sürücü programları, servis güzergahı, toplam duraklamalar, müsait saatler gibi birçok kriter bir arada incelenir. 

 

Rota optimizasyonu, ister öğrenci veya personel taşımacılık hizmetleri sağlayan bir taşıma firması olun, ister personel servisi talebi olan kurumsal bir firma, kamu şirketi veya okul olun, işinizi en iyi şekilde yönetebilmeniz, personel memnuniyeti yaratarak verimliliği artırabilmeniz ve kaynaklarınızı en verimli şekilde kullanabilmenizi sağlaması açısından son derece önemlidir.

Yeni Nesil Rota Planlama ve Rota Optimizasyonu Çözümlerinin Faydaları

 

Taşımacılık hizmetleri için özel olarak tasarlanmış bir rota optimizasyonu çözümü ile çalışmak, şirketlerin yönetim, satın alma, insan kaynakları ve idari işler birimlerinin tüm personel taşıma servisi süreçlerini kolayca yönetip takip edebilmelerini sağlar. 

 

Diğer bir yandan, öğrenci ve personel servis hizmeti sağlayan taşımacılık şirketleri proje yönetimi, ihale teklif sunma, dinamik vardiya ve mesai yönetimi gibi iş süreçlerini rota planlama programı ile kolayca yürütebilirler.

 

Personel taşımacılığı alanında kullanılan güzergah yönetim sistemleri arasında en akıllı rota planlama özelliklerini sunan yeni nesil rota optimizasyonu çözümü Yolport Pass, kusursuz rota planlaması için tasarlanmış ve personel taşımacılığı için özelleştirilmiş algoritmalara sahiptir. Bu algoritmalar sayesinde personel servis güzergahı üzerindeki iniş ve biniş durak seçimleri, yürüme mesafeleri, yolculuk süreleri gibi öncelikleri otomatik olarak hesapladığından, yolcular için en konforlu, operatörler içinse en uygun maliyetli rota planlarının kolayca oluşturulmasını sağlar.

Rota Optimizasyonu ve Rota Planlama Sürecinde Dikkate Alınan Faktörler

 

Özel tasarlanmış güzergah optimizasyonu algoritmaları; yolcu lokasyonları, kısıtlamalar, kişiye özel tercihler, yol mesafeleri, trafik ve farklı maliyetleri gibi personel taşıma servisi süreçlerinde etkili olabilecek tüm detayları dikkate alarak en uygun rota planlama işlemini otomatik olarak yapar. Aynı zamanda oluşturulan rotalara manuel müdahalelerde bulunmak ve anlık ihtiyaçlar doğrultusunda sistemin yeni bir rota optimizasyonu yapmasını sağlamak da mümkündür.

 

Servis güzergahı optimizasyonu sağlayan süreç içerisinde daha kaliteli ve konforlu bir yolculuk planı sağlak için otomatik olarak dikkate alınan diğer birkaç faktör ise şöyledir:

Harita desteği

Harita desteği güzergah yönetim sistemi için en önemli unsurlarından biridir. Yolport Pass, harita desteği ile yolcu adreslerini doğrulayabilir ve herhangi bir düzeltme gerektiğinde bunu kolayca yapabilirsiniz. Böylece personel taşıma servisi sürecinde oluşabilecek olası bir hatanın önüne geçerek zaman kaybetmenin önüne geçmek mümkündür. 

Gerçek zamanlı izleme

Gerçek zamanlı izleme desteği sunan rota optimizasyon çözümü ile yolculuk sırasında uğranan noktaları, yolcu indi-bindi bilgilerini, yolculuk iptali girişleri gibi anlık ve süreci önemli derecede etkileyebilecek durumları görüntülemek mümkündür. Bu diğer bir yandan da sürücülerin rota planlama süreçlerinde oluşan güzergahları uyumlu şekilde takip edebilmelerini sağlar.

Maksimum yürüyüş mesafelerine uyum

Personel servis hizmeti alan her yolcu özelinde bırakıldığı ve alındığı duraklardan gideceği varış noktasına yürüyebileceği maksimum mesafeler dikkate alınır ve bunun sonucunda gerekli durak atamaları yapılır. Böylece servis güzergahı ve duraklardaki sokak giriş-çıkış sayıları olabildiğince en aza indirilmiş olur.

Azami Yolculuk Limitleri

Rota planlama sürecinde azami yolcu sayısına ve limitlere uyum da son dönemde Covid-19 ile hayatımıza giren sosyal mesafe kurallarından dolayı oldukça önem verilen bir konudur. Konforu sağlam ve sosyal mesafe kurallarına uyulduğundan emin olmak için rota optimizasyonu çözümlerimiz, servis güzergahı planlama aşamasında personel taşıma servisi operasyonlarında kullanılan farklı büyüklükteki araçlar ve bu araçların maksimum yolcu kapasitelerini de dikkate alır. 

Azami Yolculuk Süreleri

Yolcu sayısına verilen önem kadar azami yolculuk sürelerine uyum da rota planlaması konusunda dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yolport Pass, her yolcunun servis araçları içerisinde geçireceği yolculuk sürelerini dikkate alır. Yolcu gruplarını ve güzergahları toplam yolculuk süresini en aza indirecek şekilde oluşturur.

 

Personel Taşıma Servisi Maliyetlerinizi %30 Azaltın

Yolport Pass yeni nesil rota optimizasyonu çözümü, personel taşıma servisi operasyonlarınızı uçtan uca yönetmeniz için gerekli tüm detaylara sahip olmasının yanında, hem personel memnuniyeti konusunda ciddi artış elde etmenizi hem de maliyetlerinizi %30 oranında düşürmenizi sağlar. 

 

Kullanıcı dostu arayüzü, kolay ve hızlı sistem entegrasyonu, vardiya ve mesai yönetimi özellikleri, mobil uygulama servisi, akıllı bildirimleri ve dinamik rota optimizasyonu ile zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi kolaylaştırır. 

 


personel
servis
rota
planlama

Benzer Yazılar

Hakkımızda

Yolport Pass, sektörlerinin önde gelen firmaları OPTİYOL ve YOLPORT‘un ortak geliştirdiği bir rota planlama uygulaması projesidir. Bu yeni nesil rota planlama programı ile turizm taşımacılık yönetimi ve rota optimizasyonu süreçleri tüm personel taşımacılığı hizmetlerinde uçtan uca entegre bir şekilde çalışır ve böylece müşteri, taşımacı, araç, yolcu bileşenleri başarılı bir şekilde birbirine bağlanarak, eksiksiz bir sistem kontrolü ve yönetimi sağlanır.